Laboom
05 Mar
2023
Makarony 0 Kommentarzy
Odkryj najlepszy tradycyjny przepis na pastę carbonara w Bottegas w Warszawie: historia i przewodnik po tym klasycznym daniu włoskim.
#makarony #carbonara

Pasta carbonara to klasyczne danie włoskie, które stało się ulubionym w wielu domach na całym świecie. To kremowe, serowe i wytrawne danie z makaronem, zrobione z niewielu składników, co sprawia, że jest to łatwe i szybkie danie do przygotowania.


W tym artykule zagłębimy się w historię pasty carbonara, omówimy jej składniki i przygotowanie oraz podamy kilka wskazówek, jak przygotować idealną porcję pasty carbonara.


Historia pasty Carbonara


Pochodzenie pasty carbonara jest nieco niejasne, ale wielu uważa, że wywodzi się ona z Rzymu podczas II wojny światowej, kiedy amerykańscy żołnierze przedstawili lokalnym mieszkańcom bekon i jajka jako źródło białka. Uważa się, że danie to wyewoluowało z tradycyjnego rzymskiego dania "spaghetti alla gricia", które jest zrobione z guanciale (wędzonej szynki z policzków), sera Pecorino Romano i czarnego pieprzu.


Nazwa "carbonara" pochodzi od włoskiego słowa "carbone", które oznacza "węgiel". Niektórzy uważają, że danie jest nazwane na cześć robotników pracujących przy węglu, którzy jedli je na lunch, podczas gdy inni uważają, że czarny pieprz w daniu przypomina pył węglowy.


Składniki i przygotowanie


Pasta carbonara to proste danie zrobione z zaledwie kilku składników: makaronu, pancetty lub guanciale, jajek, sera Pecorino Romano i czarnego pieprzu.


Aby przygotować pastę carbonara, zacznij od ugotowania makaronu w garnku z osoloną wrzącą wodą aż będzie al dente. Podczas gotowania makaronu, podsmaż pancettę lub guanciale na patelni, aż będzie chrupiące. Usuń pancettę z patelni i odstaw na bok.


W osobnej misce ubij jajka, starty ser Pecorino Romano i czarny pieprz. Gdy makaron jest gotowy, odcedź go, zachowując trochę wody z gotowania.


Dodaj makaron do patelni z pancettą i wymieszaj, aby połączyć składniki. Zdejmij patelnię z ognia i dodaj mieszankę jajeczno-serową, szybko mieszając, aby pokryć makaron równomiernie. Jeśli mieszanka wydaje się zbyt gęsta, dodaj trochę zachowanej wody z gotowania makaronu, aby ją rozrzedzić.


Wskazówki dla idealnej pasty Carbonara


  • Użyj odpowiedniego makaronu: Spaghetti to tradycyjny makaron używany do pasty carbonara, ale możesz użyć dowolnego kształtu makaronu, który lubisz. Upewnij się jednak, że ugotujesz go al dente.
  • Użyj wysokiej jakości składników: Ponieważ pasta carbonara to proste danie, używanie wysokiej jakości składników jest kluczowe. Użyj świeżych jaj, dobrej jakości sera Pecorino Romano oraz pancetty lub guanciale z renomowanego źródła.
  • Nie gotuj jajek zbyt długo: Jajka powinny być gotowane przez ciepło makaronu, więc upewnij się, że zdejmiesz patelnię z ognia przed dodaniem mieszanki jajecznej. Szybko wymieszaj, aby równomiernie pokryć makaron.
  • Zachowaj trochę wody z gotowania makaronu: Skrobia wody z gotowania makaronu jest ważnym składnikiem pasty carbonara. Pomaga stworzyć kremowy sos i rozrzedzić mieszankę jajeczną, jeśli jest zbyt gęsta.


Bottegas używa wysokiej jakości składników, a ich carbonara jest przygotowywana na zamówienie, zapewniając, że każde danie jest gotowane do perfekcji. Przytulna atmosfera restauracji i dbałość o klienta sprawiają, że jest to idealne miejsce na romantyczną kolację lub wieczór z przyjaciółmi.


https://blog.giallozafferano.it/nocemoscata/la-carbonara/

Komentarzy

    Aby móc komentować, powinieneś być zalogowany.