Laboom
06 Mar
2023
Wino 0 Kommentarzy
Franciacorta kontra Prosecco: Zrozumienie kluczowych różnic
#Prosecco #Franciacorta

Włoskie wina musujące cieszą się popularnością na całym świecie, a dwa często wymieniane to Franciacorta (https://franciacorta.wine/en) i Prosecco (https://www.prosecco.wine). Mimo że oba są winami musującymi, znacznie się różnią pod względem metody produkcji, smaków i cen. W tym artykule omówimy różnice między Franciacortą i Prosecco i pomożemy Ci wybrać najlepszą opcję dla Twojego gustu i budżetu.


Metoda produkcji


Jedną z głównych różnic między Franciacortą a Prosecco jest metoda produkcji. Franciacorta powstaje przy użyciu tradycyjnej metody, znanej również jako metoda szampańska. Ta technika polega na drugorzędnej fermentacji w butelce, co prowadzi do naturalnego powstawania bąbelków. Następnie wino jest leżakowane na osadzie drożdżowym przez co najmniej 18 miesięcy, aby rozwinąć złożone smaki.

Prosecco natomiast powstaje za pomocą metody Charmat lub metody tankowej. Tutaj wino przechodzi drugorzędną fermentację w dużym, sprężonym zbiorniku, a nie w butelce, co skutkuje większymi, mniej trwałymi bąbelkami i owocowym, świeżym profilem smakowym.


Smak


Smaki Franciacorty i Prosecco znacznie się różnią. Franciacorta charakteryzuje się bardziej złożonym profilem smakowym, z nutami cytrusów, jabłka i skórki chleba. Wino często opisywane jest jako kremowe w konsystencji i z długim, trwałym finiszem. Franciacorta jest również zwykle bardziej wytrawna niż Prosecco, z mniejszą ilością cukru resztkowego.

Prosecco natomiast znane jest z owocowych, świeżych smaków. W zależności od poziomu słodkości, Prosecco może mieć nuty zielonego jabłka, brzoskwini i gruszki, a także aromaty kwiatowe. Bąbelki w Prosecco są zwykle większe i mniej trwałe niż te w Franciacorcie, co daje mu lżejszy, bardziej orzeźwiający charakter.


Cena


Na koniec, Franciacorta i Prosecco różnią się pod względem cenowym. Franciacorta jest uważana za premium włoskie wino musujące, z cenami zaczynającymi się od około €20-€25 za butelkę i rosnącymi w górę. Prosecco natomiast jest bardziej przyjazną dla portfela opcją, z cenami zaczynającymi się od około €10-€15 za butelkę.


Podsumowanie


Podsumowując, zarówno Franciacorta, jak i Prosecco są włoskimi winami musującymi, które mają unikalne metody produkcji, smaki i punkty cenowe. Franciacorta jest idealna na specjalne okazje lub dla osób preferujących złożone, wytrawne wina, natomiast Prosecco jest doskonały na casualowe picie lub jako aperitif. Poznając różnice między tymi dwoma winami musującymi, możesz wybrać najlepszą opcję, która odpowiada Twoim preferencjom smakowym i budżetowym. Więc spróbuj obu i odkryj, którą wolisz!

Komentarzy

    Aby móc komentować, powinieneś być zalogowany.